ABD’li milyarder 20 milyon dolarlık denizaltı ile Titanik enkazını ziyaret edecek

ABD’de emlak şirket sahibi iş insanı Larry Connor ve Triton Submarines isimli denizcilik şirketinin kurucu ortağı Patrick Lahey, Titanik enkazını keşfetmek için denizaltı seyahati planlıyor. Milyarder Connor, Titan trajedisinin ardından Titanik enkazına iki kişilik denizaltıyla giderek bu ziyaretin “güvenli şekilde yapılabileceğini” kanıtlamayı hedefliyor.

Geçen Haziran’da OceanGate denizaltısında yaşanan patlamayla şirket CEO’su Stockton Rush da dahil olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan trajedinin ardından ABD’li milyarderin iki kişilik denizaltıyla Titanik’in enkazını ziyaret etmeye hazırlanması büyük dikkat çekti.

Connor, Triton Submarines’in kurucu ortağı Patrick Lahey ile birlikte, 20 milyon dolarlık lüks iki kişilik bir denizaltı ile Titanik’in enkazına 12.400 feet (3.779520m) derinliğe dalmayı planlıyor. Lahey’in tasarladığı Triton 4000/2 Abyssal Explorer adlı denizaltının bu yolculuğu birçok kez gerçekleştirebileceği iddia ediliyor.

Connor, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “İnsanlara, okyanusun son derece güçlü olmasına rağmen, doğru şekilde yaklaşıldığında harika ve keyifli olabileceğini ve gerçekten hayat değiştirici olabileceğini göstermek istiyorum,” dedi.

Connor, OceanGate Titan’ın patlamasından birkaç gün sonra bu yolculuğu planlamaya başladığını ve Lahey’i arayarak daha iyi bir denizaltı yapmaları gerektiğini söyledi. Lahey, “Bu derinliklere tekrar tekrar güvenli bir şekilde dalabilen bir denizaltı inşa etmemiz gerektiğini ve Titan’ın bir düzenek olduğunu dünyaya göstermemiz gerektiğini söyledi,” dedi.

Connor’ın şirketinin sözcüsü yaptığı açıklamada, söz konusu yolculuğun ancak bir gemi bir denizcilik kuruluşu tarafından tamamen onaylandıktan sonra gerçekleşeceğini belirtti. Ancak ziyaretin ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin bir tarih verilmedi.

Lahey, OceanGate’in güvenlik standartlarını eleştirerek, CEO Stockton Rush’ın iş standartlarını “oldukça yırtıcı” olarak nitelendirdi. Titan yolcularının imzalamak zorunda kaldığı feragatname, yolcuların ölebileceğini ve denizaltının “deneysel” olduğunu birkaç kez belirtiyordu. Endüstri uzmanları ve bir çalışan, 2023’teki patlama öncesinde geminin güvenliği konusunda endişelerini dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir